Niech toną

Dziewięcioletnia Maoimouna, z różowym plecaczkiem, kolorowankami i zeszytami ćwiczeń, podskakując, biegnie pod górę do francuskiej szkoły. Rok wcześniej pokonała najniebezpieczniejszy szlak migracyjny świata. C... czytaj więcej »

Film nie jest już dostępny.
Zapraszamy na inne seanse.
Reżyseria:

Wojciech Bojanowski

Kraj:

Polska (2019)

Czas trwania:

73 min

Język:

polski

Opis filmu "Niech toną":

Dziewięcioletnia Maoimouna, z różowym plecaczkiem, kolorowankami i zeszytami ćwiczeń, podskakując, biegnie pod górę do francuskiej szkoły. Rok wcześniej pokonała najniebezpieczniejszy szlak migracyjny świata. Codziennością stało się tam wyławianie martwych ciał dryfujących po powierzchni wody. Każdego dnia w Morzu Śródziemnym ginie średnio dziewięciu migrantów, którzy na pontonach próbują przedostać się z Libii do wybrzeży Europy. Cena jednego ludzkiego życia uratowanego na morzu to 64 do 181 Euro – wskazują wyliczenia wolontariuszy organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na morzu. Poza ryzykiem prowadzenia akcji na pełnym morzu, konfrontują się na co dzień z zarzutami karnymi i perspektywą więzienia. Ich działania są krytykowane i zwalczane przez rządy części europejskich państw. Politycy finansują jednocześnie brutalne i bezwzględne działania Libijskiej Straży Przybrzeżnej i odsyłanie migrantów do ośrodków detencyjnych w Libii, które oni sami nazywają „piekłem na ziemi”.

Montaż: Wojciech Bojanowski, Tomasz Polsakiewicz

Wojciech Bojanowski - Dziennikarz śledczy, reporter i autor filmów dokumentalnych. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą za filmy poświęcone problemom migracji i głośny reportaż “Śmierć w komisariacie” ujawniający okoliczności śmierci 25-letniego mężczyzny, znęcanie się, tortury jakich dopuścili się policjanci w toalecie komisariatu. Relacjonował konflikty zbrojne w Afganistanie, na Ukrainie, filmował sprzedaż narkotyków w kartelach Rio de Janeiro, ujawnił aferę pedofilską w Polskim Kościele.

Polecane